pf2013 - kalendář, který promlouvá: pf2013

pf2014 - novoročenka a její příběh: pf2014

Příběh novoročenky 2014

... začal na konci listopadu, kdy jsem na jedné konferenci viděl vystoupení Sriniho Swaminathana. Na pódium vystoupil snědý mladík s brýlemi, který působil maličko nejistě. Začal otázkou: “Kdo jste tady učitelem?” (byla to konference věnovaná vzdělávání) - zvedl se les rukou. Mladík pokýval hlavou ... “A jak dlouho svou práci děláte? Kdo ji dělá déle než 5 roky?”

Opět les rukou ... Mladík se uklonil a bez ironie řekl:

“Rád bych se od Vás učil - já jsme se rozhodl pro práci učitele teprve před 3 lety ... “ A pak začal vyprávět, jak se o něj a jeho sourozence starala jeho matka sama. Jak přesto vystudoval a věnoval se technice. Jak si uvědomil, co pro něj znamenalo kvalitní vzdělání a když zjistil, že to je pro mnoho dětí v jeho zemi nedostupné - rozhodl se pro dráhu učitele. Vyprávěl, jak se snažil děti zapojit a udělat výuku zajímavou. Ukazoval nám “portable whiteboard”, který si vytvořil ze zástěry - i to, jak uběhl osm maratonů, aby za sponzorské dary mohl koupit projektor a iPad a začít děti učit jinak ...

Na konci jeho vystoupení všichni v sále vstali a tleskali. Najednou jsem si uvědomil, že pro myšlenku “zdí a cest” není lepší příklad. Toto je člověk, který dokázal najít cestu tam, kde ji jiní nevidí.

Celý text zde